Dünyayı Değiştiren Telefonlar !

  • Albümün Tarihi: 28/05/2015
  • Bu Albüm 749 defa okundu.
  • Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Günümüzün tüm havalı telefonları birdenbire karşımıza çıkmadı. Hepsi bir sürecin ardından karşımıza çıktı. Tutan, çok satılan, kendilerinden daha önce yapılmış telefonların parçaları, tasarımları kullanılarak karşımıza her seferinde yeni ve daha gelişmiş bir telefon çıktı. Şimdi çok bir işe yaramasalar da bu öncü cihazlar mobil telefonların gelişimi ve evrimi için gerekli sahneyi oluşturdular.

İşte karşınızda hayatlarımızı, dünyamızı değiştiren telefonlar. Karşınızdaki liste çok kapsamlı bir liste olmamakla beraber, bu listede yer alan telefonların her birinin hayatımızda bizleri “bir ilk” ile tanıştırdılar. Bu yüzden bir dahaki sefere telefonunuzdan Facebook’unuzu kontrol ederken ya da bir arama yaparken, bunu mümkün kılanların bu telefonlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

no5110_00

“Bende de vardı” adlı telefon : Nokia 5110

Ne zaman? 1998’de.

Nokia’nın 5110’u (5190 olarak da bilinir) kelimenin tam anlamıyla her yerdeydi! Benim ilk telefonumdu ve Roger Cheng’de bir tanesini gururla kullanmıştı. Klasik bir Nokia cihazı olarak bilinen bu telefon, neredeyse hasar görmez bir yapıya sahip olup, kullanması ölümüne kolay ve sonsuza dek dayanan bir bataryaya sahipti.

Evet, bu telefon yeni bir özelliği yüzünden (Yılan oyunu gibi) bu listede olmasa da, ucuz, dünya çapında üretilip satılmış ve herkeste görebileceğiniz bir telefon olarak listemizde yer alıyor. Eğer bir Nokia 3210’unuz olmadıysa (Luke Westaway’in favorisidir) kesinlikle bir 5110’unuz olmuş demektir.

Treo-650

BlackBerry olmayan akıllı telefon : Palm Treo 650

Ne zaman? 2004 yılında.

Palm markası, Treo 650 adlı cihazını satışa sürdüğü vakit BlackBerry çoktan o köşeyi dönmüştü. Bu marka ise Treo 650 modeli ile günlük kullanıcıları akıllı telefonla tanıştıran marka oldu. Treo 650 ise bu akımın en iyi örneklerinden birisi.

Daha sonraları Palm tarafından satın alınan Hanspring tarafından geliştirilen Treo, e-mail ve işle alakalı özelliklerinin yanısıra iyi bir tarayıcı, bir kamera ve müzik ve video çalara sahipti. Doğal olarak Palm OS’ye sahip olsa da diğer modelleri Windows Mobile kullandı.

apple_iphone

Günümüz akıllı telefonu : Apple iPhone

Ne zaman tanıştık? 2007 yılında.

İlk akıllı telefon, ilk dokunmatik ekranlı dikdörtgen cihaz ya da karşımıza abartılı özelliklerle gelen ilk telefon değildi ancak orjinal iPhone bu özelliklerin hepsini karşımıza yeni bir sistemle çıkarmıştı. Biraz garip ve günümüz standartlarına göre çirkin de olsa bu ilk model akıllı telefon endüstrisinde daha önceki telefonlardan çok daha büyük bir etki yarattı.

Ancak mesele iPhone’un bunu yapması değil, nasıl yaptığı. Telefonu satın almak için sıralara girildi, yıllık tanıtımlarla her sene karşımıza yeni bir modelle çıkıldı. Apple karşımıza fotoğraflı mesajlaşma, 3G ve App Store gibi yenilikçi ve sizi oldukça etkileyen bir şekilde karşınızda yer alarak rakiplerini sersemletmek için oldukça yeterli olan bir şekilde piyasaya giriş yaptı.

maxresdefault

Büyük telefon : Samsung Galaxy Note

Ne zaman? 2011 yılında.

Samsung Galaxy Note ilk görücüye çıktığında hepimizi şaşırtarak büyük telefon dalgasına yepyeni bir bakış açısı getirdi. Oldukça büyüktü (5.3 inç) ve doğal olarak akıllara 10 yıl önceki büyük telefonları getirdi. Telefon ve tablet arasında bir yerde olan bu büyük telefon, bizleri “phablet” terimini ile tanıştırdı.

Listedeki diğer telefonların çoğu gibi Note’da kısa bir sürede gözden düştü. Bu modelin ardından king-size bir çok telefon hayatımıza girdi. En son hayatımıza giren büyük telefonun ise iPhone 6 Plus olduğunu söyleyelim.

Samsung_Galaxy_S_III

Günümüzün diğer bir akıllı telefonu : Samsung Galaxy S3

Ne zaman? 2012 yılında.

Samsung Galaxy serisindeki ilk model olmasa da, Galaxy S3 bu listede olmasını bir kaç nedene borçlu. Mevcut tüm özellikleri barındıran bu güçlü telefon, iPhone’un en büyük rakibi olmayı başarmış ve Android’in potansiyel gücünü bizlere gösteren yegane bir örnek olarak hala karşımızda duruyor. Ayrıca dünya çapında bulunabilirliği, global tanıtımı ve Samsung’un reklam gücü sayesinde birçok insanın ilk akıllı telefonu olarak hayatlarında yer etmiş bir telefondur kendileri.

Ayrıca belirtelim ki bu telefon, Apple ve Samsung arasında gerçekten mahkemeye taşınmış olan yasal bir savaşı başlatmıştır.

Bir Yorum Yazın