Dünyanın Artık Bir Hack Haritası Var !

  • Haberin Tarihi: 20/05/2015
  • Bu haber 1832 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Dünyanın Artık Bir Hack Haritası Var !

Dünyanın bütün hack istihbaratı artık internette ve canlı olarak izlenebilmektedir. Bu alanda önlemler almak isteyenler ve konuyu merak edenlerin dikkatini çekicek bir internet yazılımı sizlerle

Herkesin çok merak ettiği konulardan biri olan Hack, Hacker’ lık, Beyaz Şapkalılar kimdir?  Siyah Şapkalılar kimdir? Bu konular yıllardır birçok kişinin hakkında bilgi sahibi olmak istediği ve bu tanımlardan birine uygun olma çabası içine girdiği konulardır.

Hack, tanım olarak aslında bilgisayar korsanı anlamına gelmektedir. Bilgisayar korsanları bilgisayar sistemlerinin gelişmesi ile daha çok etkin olmaya başlamış iyi ve kötü yazılımcılardan oluşan insanların belli bir sebepten dolayı bilgisayar sistemlerine zarar vermeye veya verilen zararı önleme çabası içerisindedirler.

2000’ li yıllarda teknolojinin çok hızlı gelişmesi ile bu tanımdaki yani Hacker diye tabir edilen yazılımcı sayısı da artmıştır. Hatta Hack olayı kimi zaman toplum hareketi  haline dönüşmüş hakkını arayanların, siyasi bir yaptırım içerisinde olanların yanında olma ve destek amaçlı hack olayları gerçekleşmektedir.

Artık hack olaylarını anlık izleyebileceğiniz bir yapı var. Bu yapının gerçekliği ve doğruluğu hala tartışılmakta da olsa Norse firması tarafından geliştirilen ve dünya haritası üzerinde hangi ülkeye,  saat kaçta, hangi ülkeden saldırı yapılıyor, saldırıyı yapan ip, saldırı yapılan ülke, saldırı tipi ve saldırılan port gibi bilgileri anlık veren http://map.ipviking.com/ sitesi yapı olarak bir hack istihbarat sitesidir. 40’ tan fazla ülkenin hack istihbaratına erişmektedir. Firma devletlerin veya Bilgi Güvenliğine önem veren firmalara API ler aracılığı ile destek sağlamakta ve hizmetler vermektedir.

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın