Drone Uçuşları Yasal Kurallara Bağlandı 6 Yıla Kadar Hapis !

  • Haberin Tarihi: 21/06/2015
  • Bu haber 1587 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Drone Uçuşları Yasal Kurallara Bağlandı 6 Yıla Kadar Hapis !

Tüm dünyada etkisi giderek büyüyen ve birçok kullanıcısı bulunan Drone uçuşları yasal prosedürlere bağlandı.

Ülkemizde, Atatürk Havaalanı sahasına birçok sefer girerek uçuş güvenliğini bozmuş olan Drone sahipleri için 6 yıla kadar hapis işlemleri gündeme gelmiş ve konu olmuştu. Drone’leri İHA(İnsansız Hava Aracı) kabul eden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına göre artık Drone uçuşlarında izin alınması  gerektiği uyulmadığı taktirde yasal işlem başlatılacağı bilgisi verildi ve bu talimat valiliklere bildirildi.

drone-duyurusu

İHA olarak kabul edilen,  dronelar, yayınlanan talimatta İHA0 (500 gram – 4 kilogram), İHA1 (4 – 25 kilogram), İHA2 (25 – 150 kilogram) ve İHA3 (150 kilogram üzeri)  olmak üzere ayrıştırılmış olup yasal bir statü verildi.

Talimatın en önemli noktalarından biri ise uçuşa yasak bölgelerin açıklandığı kısım. Bu bölüme göre drone uçuş sahaları şu şekilde şeklinde sınırlandırılmış.

1- İrtifaya bağlı olmaksızın bir havalimanının belirlenmiş meydan referans noktası merkez alınarak 8 NM (15 km) alanda ve her iki yönde uzunlamasına 12 NM (22 km) ve her iki taraftan 2 NM (3,75 km) genişliğindeki sahada uçuşlar yasaklanacak.

Sanki Drone uçakla aynı irtifada uçuyor, öyle olsa bile uçak drone çarpsa ne olur. Kuşların uçuşları yasaklansın onlar uçaklara kafa atıyor.

2- Seyrüsefer yardımcı cihazları, helikopter pistleri, heliped, hava parkı, Genel Müdürlük internet sitesinde yayınlanmış olan denize/iniş kalkış alanlarda da İHA uçurmak yasak.

3- Askeri yasağın olduğu bölgelerde, cezaevi ve güvenlik kısıtlı alanlarda ve NOTAM ile ilan edilen sahalarda da İHA’ların da uçması yasak olacak.

Sim City değiliz burası Türkiye…

Drone kullanıcıları için bir uyarı niteliği taşıyan haberimizde biz teknoajans.net ailesi olarak da bu prosedürlere uyulmasını aksi taktirde can ve mal kayıplarına sebebiyet verileceğini duyurmak isteriz.

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber