Cortana iOS İçin Testlere Başlandı

  • Haberin Tarihi: 29/11/2015
  • Bu haber 2515 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Cortana iOS İçin Testlere Başlandı

Cortana’nın iOS versiyonu çıktı, ancak herkes bunu kullanamayacak. Sadece 2000 kişi iOS için yapılan Microsoft‘un virtual assistant beta’sını deneyebilecek. Geri kalanlarımız resmi piyasaya sunmayı beklemek zorunda. iOS Cortana‘yı dört gözle bekleyenler için bir iyi ve bir de kötü haber var. İyi haber public beta geldi, kötü haber ise sadece küçük bir grup bunu deneyebilecek.

Warenotice Teknoloji bloguna göre,Microsoft şuan iOS beta için Cortana’yı ilk test edecek kişilere sundu; bu kişiler büyük ihtimalle ayın başında beta programına başvuranlar. Warenotice, uygulamayı test etmek için bir davetiye aldı ve iPhone’da çalıştırılan Cortana’nın bir kaç görüntüsünü yayınladı. Yazının ardındaki hikaye: Microsoft, iOS ve Android gibi diğer platformlarda da uygulamalarını yayınlamak için çok çaba sarf etti. CEO Satya Nadella’nın altında kurulan şirketin görüşü olan “cloud first, mobile first”nün bir parçası. Yine de Jared Newman’ın söylediği gibi, iOS versiyonu Windows ve Android versiyonları kadar sınırsız özelliğe sahip olmayacak; bunun gerçekleşmemesinin esas sebebi de iOS dünyasının doğası gereği daha kapalı olması mesela, Cortana’nın iOS versiyonunun hands-free modu olmayacak, yani, Siri’nin yerine geçecek bir iyi bir örnek değil. Sadece 2000 kişinin denemesine izin verildi Ne yazık ki, Cortana’nın iOS beta versiyonunu herkes deneyemeyecek. Microsoft, iOS’a public betaların dağıtılmasını sağlayan Apple‘ın onaylanmış yöntemi olan TestFlight beta test sistemini kullanıyor ve bu sistemin bazı sınırlamaları mevcut. Bu sınırlamaların en başında TestFlight geliştiricilerin bir beta uygulamasını yalnızca 2000 kişiye dağıtmalarına izin vermesi geliyor ve Warenotice’in söylediğine göre uygulamanın beta periodları 60 güne kadar çıkabiliyor.

Buna ek olarak, beta programı sadece Amerika ve Çin’dekilerin kullanımına açık. Bu demek oluyor ki eğer beta programına kabul edilen şanslılardan değilseniz, Cortana’nın iOS versiyonunu demek için nihai sürümü beklemeniz gerekecek.

Anahtar Kelime: ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber