Büyük Veri – Dosya Aktarımı Araçları

  • Haberin Tarihi: 03/06/2015
  • Bu haber 4366 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Büyük Veri – Dosya Aktarımı Araçları

Merhaba TeknoAjans okuyucuları sitemizde artık sizler için makaleler paylaşmakta genel sorunlar ve karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında makaleler derlemekteyiz. Bu yazılarda genel olarak haber niteliğinden çok, sizler için çözümler üretmek, çözümleri araştırmak ve bunları test ederek en doğru bilgi paylaşımı yapmak için buradayız.

Bu yazıda ise hepimizin birçok sefer karşılaştığı ve sorunlar yaşamış olduğu büyük veri aktarımıdır. Günlük hayatta herkes mail hesapları kullanmakta ve aktarım işlemlerini bu hesaplar üzerinde yapmaktadır ama bu mail hesaplarında gönderilebilecek dosya boyutlarında sınırlandırmalar bulunmaktadır.

Peki nasıl olacak bu büyük dosyaların transfer işlemi ?

Bu konuda global firmalar, kamu kurum ve kuruluşları güvenlik düzeyi yüksek kendi DTS(Dosya Transfer Sistemi) sistemlerini oluşturmakta olup kurum için dosya transferlerinde bu yöntemlerden faydalanmaktadır. Normal kullanıcılar için ise durum biraz daha farklı olup internet üzerinden bu işi ücretsiz yapan firmalar ve yazılımlar mevcuttur. Bu  hizmet tabi ki belli bir kapasiteye kadar büyük veri göndermekte, çok çok büyük veri aktarımında destek vermemektedir ama piyasada bulunanlar şimdilik bu ihtiyacı karşılamakta ve çözüm sağlamaktadır.

Gelin beraber bu sistemlerden en popüler olanlara göz atalım !

Wetransfer

Wetransfer şuanda piyasada en sıkıntısız ve zahmetsiz çalışan bir DTS ‘ dir. Zahmetsiz derken üyelik, birçok gereksiz prosedürden arındırılmış direk hedefe yönelik işlem yapan bir yazılımdır. 2009 yılında kurulmuş olan ve birçok dilde yayın yapan site şuanda 2 GB kadar max. veri aktarmaktadır. Bu rakam küçük görünebilir ama bir mail ile 100 MB bir dosyada aktarmada ciddi problemler yaşandığı göz önünde tutulduğunda bu rakam ciddi bir boyut halini almaktadır.

Peki nasıl kullanabilirim diye soracak olursak;

1.https://www.wetransfer.com adresine geliyoruz !

2.Kullanım şartlarını kabul ediyoruz

3.Dosyayı göndermek istediğimiz kişinin e-posta adresini yazıyoruz

4.Kendi e-posta adresimizi yazıyoruz

5.Göndermek istediğimiz dosyayı winrar ile sıkıştırıyoruz.

6.Dosya Ekle diyoruz ve dosyamızı seçtikten sonra yükleniyor ve istenilen adrese gönderiliyor.

Karşı taraf gelen e-mail’ deki linke tıklıyor ve dosya Download ediliyor.

Google Drive

Adındanda anlışılacağı gibi Google bir hizmeti olan bu uygulama Google ‘ da bir hesabı olan herkesin faydalanabileceği 15 GB kadar veri depolama alanına sahiptir. Bu alanda fotoğraflar, çizimlerinizi, videolarınızı ve dosyalarınızı barındırabilir her yerden ulaşabilirsiniz. Günümüzün popüler uygulamalarından olan bulut sistemini kullanan Google Drive bu özelliklerinin yanında dosya paylaşımında da kullanılmaktadır. Hem uygulama hemde internet sayfası üzerinden işlem yapılabilen Google Drive aynı zamanda mobil ve diğer platformlarda da çalışmaktadır.

1.https://drive.google.com adresine tıklanarak Google hesabınız ile oturum açın

2.Sol menülerde bulunan yeni bölümünden gerek klasör oluşturabilir gerekse yeni bir dosya upload edebiliriz.

3.Sisteme yüklenen bir dosyayı üzerinde sağ tıklayıp başka bir e-posta adresine yollayabilir ve paylaşılabilir.

15 GB dışında daha büyük bir alana ihtiyaç duyanlar ve bununla birlikte güvenilir bir bulut yapısı isteyenler ekstra alan satın alarak Google Drive hizmetinden faydalanabilirler.

The following two tabs change content below.

Alper Koska

Yazılım Geliştirici - Yazar
Bilgisayar ve Teknoloji ile 2003 ün sonlarında ilgilenmeye başladım.Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden mezun olduktan sonra elektronik yazılım merakımdan dolayı Elektronik Teknolojisi bölümünü de bitirdim.Uzmanlık alanım olan C# ASP.NET, VB ASP, MYSQL,MSSQL,SQL DİLİ ve orta düzeyde PHP bilgisine sahibim.Hala teknoloji, web tasarım ve yazılım konusunda kendimi geliştirmek ile meşgulüm.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber