Bilim Adamları En Pofuduk Galaksileri Keşfetti!

  • Haberin Tarihi: 19/05/2015
  • Bu haber 3479 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bilim Adamları En Pofuduk Galaksileri Keşfetti!

Uzayda parlak spiral şeklindeki galaksilerden, parlayan yıldız kümelerinden Andromeda’nın muazzam genişliğine kadar birçok inanılmaz şey bulunuyor. Uzayın bu güzelliklerini bir tek “çok tatlı!” diyerek ifade edebiliriz. Ancak bu, W.M.Keck Gözlemevi’ndeki bilimadamlarının “en pofuduk galaksileri” keşfettiklerini açıkladıkları için değişebilir.

Pahalı, lüks bir kürk giymiyorlar belki ama oldukça yaygınlar. Ayrıca resimlerde gördüğümüz, her adımda bir yıldız varmış gibi görünen galaksilerin aksine, çevrelerinde de çok az yıldız bulunuyor. Bu pofuduk galaksiler, Samanyolu galaksisi kadar geniş ve büyükler ancak Samanyolu’nın yüzde biri kadar yıldız barındırıyorlar.

Yale Üniversitesi’nden Pieter van Dokkum bu konuda, “Eğer Samanyolu bir yıldız denizi ise, bu yeni keşfedilen galaksiler birer tutam bulut demektir.” ifadelerini kullandı.

Bu yeni keşfedilen “uzayın angora tavşanları”, Ultra-Geniş Galaksiler olarak adlandırılıyor. Ortalama 300 milyon ışık yılı uzaktalar ve Hawaii’deki Keck Gözlemevi’nin elde ettiği bilgi ve gözlemler incelenirken bulundular. Bu galaksilerin bulunuşu ve tanımlanışının ardından bilimadamları onların nasıl oluştuğu konusuna odaklanıyorlar.

San Jose State Üniversitesi’nden araştırmacı Aaron Romanowsky, bu galakside bir canlı yaşıyor olsa gece yıldız görebilme olasılığı oldukça düşüktür. Onlara kıyasla Samanyolu galaksimizde görebildiğimiz inanılmaz genişlikteki ve güzellikteki yıldız ve takım yıldızlarına sahip olmaktan dolayı ne kadar şanslı olduğumuzu bilmemiz gerekir, dedi.

Bilim adamları bu ayın başında elde ettikleri bulguları, “Astrophysical Journal Letters” dergisinde, “Spectroscopic Confirmation of the Existence of Large, Diffuse Galaxies in the Coma Cluster.” başlığı altında yayınladılar.

galaksi2

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber