Batman: Arkham Knight Hayranlarıyla Buluşuyor !

  • Haberin Tarihi: 29/05/2015
  • Bu haber 3001 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Batman: Arkham Knight Hayranlarıyla Buluşuyor !

Batman çizgi romanlarında karakterlerin kendilerini yumurta tavuk olayı gibi bir çıkmazda bulduğu filozofik bir belirsizlik söz konusu: Gotham Batman’e şehirdeki azılı süper suçlular yüzünden mi ihtiyaç duyuyor, yoksa Batman Gotham’da olduğu için mi bu süper suçlular Gotham’ın kapılarında sıraya diziliyor?

Karşımıza bugüne dek 4 Arkham oyunu çıktı ve bunda da eski Gotham’ımız bizleri her zamanki kasvetli hali ile karşılıyor ki bu da bizlere koltuk filozoflarının bir şeylerin peşinde olmadığını mı düşündürüyor. Ancak şansımıza, kısa süre test edebildiğim Batman: Arkham Knight’ı yeterince heyecanlı bulduğum için varoluşçu ikilemlere kapılmadım.

Batman: Arkham City’den 1 yıl sonra karşımıza çıkan Arkham Knight’ta Gotham şehrinin her köşesinde yine bir suçlu ile karşılaşabiliyoruz. Oyun dünyası Arkham City’den 5 kat daha büyük olup, ilk oyun olan Batman: Arkham Asylum’dan ise tam 25 kat daha büyük bir haritaya sahip.

Oyundaki bir çok şeye de oldukça alışkınız. Dövüş sahnelerinin akışı yine “yakalaması kolay, ustalaşması zor” şeklinde ve yine bu oyunda yine kendinizi çatıdan çatıya atlarken, serserileri kovalayıp onlara dehşet saçarken ve sistemin yanlış işleyişinden dolayı korku içinde günlük hayatlarını sürdüren masum vatandaşları kollarken buluyorsunuz. Ancak Bruce Wayne okul finansmanı ya da rehabilitasyon programları gibi konularda bize yardım etmek için yanımızda değil. Yumruklayacak yeni yüzleri ve yumruklamak için yeni yöntemlerle karşımıza çıkıyor. Şimdi Arkham Knight’ın bizlere getirdiği 2 büyük değişikliğe bir göz atalım.

Olay arabada bitiyor ! Değil mi?

Evet, Batmobile artık oyununuzun büyük ve aktif bir parçası haline gelmiş durumda. Ayrıca sadece bir ulaşım aracı değil, kendisine özel bir dövüş sistemi ve işe yarar küçük numaraları da bulunuyor. Yaptığım testlerde (PlayStation 4’te) yangın çıkmış olan bir itfaiye binasının önüne aracımı çekip, itfaiye binasının yangın söndürme sistemine aracım sayesinde sızarak yangının söndürülmesini kolaylaştırmayı başardım. Ancak bunu yaparken sisteme fazla güç yüklemeden, aracın motorunu gerekli devirde çalıştırıp gaza fazla basmadan güç aktarımı yapmanız gerekiyor.

Ve başardım! Alevler söndü ve kundakçı üst pencerelerden birinden ateş ediyor. Gotham şehri boyunca sürecek olan kovalamaca her ne kadar burada başlasa da ben kontrol tuşlarını karıştırıp Batmobile ile duvarın birine çarpıyor ve orada takılı kalıyorum. Ateşböceği de bu arada kaçıyor ve ben gidip bombayı imha etmeye karar veriyorum.

Bu bombayı imha etmek için cihaza bir virüs yüklemem ve Batmobile’a atlayıp kaçarken otomatik kontrol edilen tankımsı drone dalgalarıyla mücadele etmem gerekiyor. Bu esnada 60mm cannon’ların ve Vulcan silahının da dahil olduğu oldukça fazla çatışma ve hengame yaşanıyor. Vulcan silahı aslen büyük bir otomatik silah olmakla beraber onunla isabetli vuruşlar kaydettikçe drone’ları kolayca alt edebilen bir hareket yapmamı sağlıyor. Hızlı ve oldukça eğlenceli, en azından son drone’u öldürürken kalan canımı ve aldığım hasarı farketmeyip ölene dek öyleydi. Cue Alfred cesedime bakıyor ve Gotham’ın tüm çabalarımı hatırlayacağını, asla unutulmayacağımı söylüyor.

bat1

Görünen o ki Batmobile’a hemencecik alışamadım. Bu yüzden tekrar spawn oluyor ve bu sefer Riddler araç yarışlarından birisine doğru yol alıyorum. Bu yarışlar Gotham civarında oldukça efsane yarışlar olup klasik Eddie Nygma stili ile oldukça zor, hatta delicesine zor ve inanılmaz eğlenceli oluyor! Bu yarışlar bende olmayan hızlı refleksler ve büyük bir sabır gerektiriyor.

Riddler’s yarışını tamamlıyorum (Sadece 300 defa kadar çarptıktan sonra). Sokaklarda kısa bir yürüyüşe çıkıyor ve bu gezinti sırasında kaçan bir serseri dikkatimi çekiyor. Kendimi hareket eden araçtan atıyor ve Batman patentli “sülük gibi asfalta yapıştırma” hareketi ile serseriyi yere çarpıyorum. Oldukça tatmin edici bir hareket olduğunu kabul etmeliyim.

Batmobile ayrıca uzaktan da kontrol edilebiliyor. Ateş hattından saklanırken Batmobile ile ateş eden suçuları ya da otomatik kontrol edilen araçları Batmobile’ı uzaktan kontrol ederek indirebiliyorsunuz. Bu mükemmel aracın yapabileceği elbette bir çok başka hareket bulunsa da artık arkadaşlarla buluşma vakti.

Nasılsın eski dostum?

İki kişilik oynama fırsatı Batman oyununun başka bir yeniliğiydi. Bu özellik sizin diğer sadık dostlarınızla (Nightwing ve Robin gibi) birleşip suçlularla ikili dövüşlere, mücadelelere girmenizi sağlıyor. İki farklı kişi ile oynanabilen bir mod olmadığını belirtelim, sadece diğer kostümlü, süper kahramanlarla takım olup onlarla birlikte hareket edebilmenizi sağlayan bir özellik.

Bu özelliği Batman’in Nightwing ile bir olarak Penguen’in yasadışı silah satışı ile mücadele etmesinde kullandım. Bu özellik yine hikayedeki dövüş akışı ile aynı şekilde kullanılıyor. Tek fark, bir tuşla karakterler arası geçiş yapma ve harikalar yaratma fırsatınız!

bat 2

Yeni oynanışın getirdiği güzelliklerden birisi de kombolar. Batman olarak suçluyu fırlatıp Nightwing’e geçiş yaparak ölüm vuruşunu yapabilmeniz kulağa nasıl geliyor? Ya da Robin ve Catwoman arasında geçiş yapmayı da örnek olarak alabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için ilk başta biraz zor olabilir. Hem dövüşün, mücadelenin akışına hakim olmanız hem de anlık bir kararla karakterler arasında geçiş yaparak son darbeyi vurmanız bir anda başarabileceğiniz bir şey değil ancak kısa sürede oldukça eğlenceli bir hal alıyor. En azından benim yaptığım görevde Batman ve Nightwing’in oldukça farklı dövüş stilleri var. Dick Grayson ise Batman ile karşılaştırıldığında daha hafif bir karakter olarak göze çarpıyor ve elektrikli eskrim kılıçları sayesinde oldukça eğlenceli hareketler yapabiliyorsunuz.

Bonus olarak, dövüş sonrası konuşmalar da oldukça tatmin edici. Bu konuşmalarda ikili arasındaki derin geçmişe dair izler görüyor ve Nightwing’in orada sadece Batman için bulunmadığını, şehirde onun da kendi hayatı ve yaşamı olduğuna dair bir izlenim ediniyorsunuz. Bu gerçekçilik ve akış hikayede de aynı şekilde devam ederse oyuncuların oldukça memnun kalacaklarını düşünüyorum.

bat3

Oyunu Batman hayranlarının beklentilerinin tam olarak karşılanıp karşılanmayacağı konusunda yorum yapacak kadar uzun süre oynayamadım. Asylum ve City’nin büyük bir hayranı olarak oynadığım şeyi oldukça eğlenceli bulduğumu söylemeliyim. Bunun bir Arkham oyunu olduğunu unutturmayacak kadar alışık olduğumuz şeyle birlikte, taze bir yapımla karşı karşıya olduğumuzu hissettirecek kadar da yeni özellik vardı.

Şimdi tek yapmamız gereken 23 Haziran’a kadar Batman: Arkham Knight’ın PC, Xbox One ve PS4’e çıkmasını beklemek.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber