Avrupa Mahkemesi : Skype, İngiltere’deki Sky Yayıncılığın İsim Hakkını İhlal Ediyor.

  • Haberin Tarihi: 10/05/2015
  • Bu haber 1384 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Avrupa Mahkemesi : Skype, İngiltere’deki Sky Yayıncılığın İsim Hakkını İhlal Ediyor.

Microsoft, Birleşik Krallıkta yayın yapan Sky Yayıncılıkla aralarında süregelen mahkemede, isim kullanımı hakkında bir savaşı daha kaybetti.

10 yıl önce başlayan davada son olarak Avrupa Mahkemesi Microsoft‘un, British Sky Broadcasting Group‘un adına benzeyen arama servisi Skype ismini Avrupa’da kullanamayacağı kararını aldı. Sky, Birleşik Krallığın en büyük abone olunabilir TV yayın sistemi olup, Almanya ve İtalya dahil bazı ülkelerde de yayın yapmakta.

Avrupa Birliği Adliye Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, “Mahkeme Skype’ın itirazını reddetti ki bu da Sky ve Skype ismi arasında bir benzerlik ve karmaşıklık olduğunun bir göstergesidir.” denildi.

Microsoft‘un Salı günü yaptığı açıklamada ise bu karara tekrar itiraz edileceği bildirildi.

Açıklamada, “Bu iki marka ve isim arasında, ayrıca sundukları hizmet arasında bir benzerlik bulunmadığı aşikar olup karara itiraz edeceğiz. Bu karar hiçbir şekilde ürünümüzün ismini değiştirmemizi  gerektirmiyor.” denildi.

Bu Microsoft‘un son 2 yıl içinde Sky karşısında kaybettiği ikinci dava oluyor. Temmuz 2013’te bir İngiltere Mahkemesi, Microsoft‘un SkyDrive sisteminin Sky-Broadcasting ile olan isim benzerliğinden dolayı Microsoft’u isim hakkını ihlal etmekten suçlu buldu ve bu yüzden Microsoft, cloud servisinin adını OneDrive olarak değiştirmek zorunda kaldı.

Microsoft‘un 2011’de bünyesine kattığı Skype, 2003’te kuruldu ve ana merkezi ise batı Avrupa’daki Lüksemburg’da bulunuyor. Skype’ın marka ve isim hakkı ABD’de bulunsa da Avrupa’daki Sky ile aralarındaki isim hakkı davası 10 yıldan uzun bir süredir devam ediyor. Yayıncı kuruluş Sky, Skype’ın isminin kendi isim haklarını ihlal ettiği konusunca ısrarcı duruşundan ödün vermiyor.

Sky yaptığı bir açıklamada, “Bizim ilk günden beri amacımız, Sky markasını, ismini ve logosunu korumak, müşterilerimiz ve potansiyel müşterilerimizin kafasını karıştırmayı engellemekti.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber