Apple Radyo İstasyonlarını Arttıracak

  • Haberin Tarihi: 30/12/2015
  • Bu haber 7895 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Apple Radyo İstasyonlarını Arttıracak

Trademark’lar Apple Müzik hizmetine daha fazla Beats Radyo İstasyonu ekleneceğinin bir göstergesi. Apple’ın sahip olduğu Beats Electronics, LLC’de görülen marka başvuruları bir Apple hizmeti olan Apple Müzik’e, 24 saat yayın yapan istasyonu Beats 1’a ek olarak, daha fazla canlı yayın yapan radio istasyonu getirme planlarını kanıtlar nitelikte. Bu Kasım ayında ABD Patent ve Marka ofisine yapılan başvurulara bakılacak olursa Apple‘ın radyo sıralamasına Beats 2, Beats 3, Beats 4 ve Beats 5 gibi istasyonlar da eklenecek.

Bu başvurular, ilk önce Consomac isimli Fransa’daki bir blog tarafından paylaşıldı, sonra da Appleinsider da, hem radyo istasyonlarının isimleri hem de tasarım “B” harfinin yanında numarasının da yazdığı tasarım logolar için başvuru yapıldığı duyuruldu.

b5_trademark_application_of_beats_electronics__llc_-_serial_number_86819656____justia_trademarks

Ağustos ayında The Verge’in Beats 1’ın Apple‘ın tek resmi radyo istasyonu olarak kalmayabileceğini belirtmesinin ardından gelen bu haber, geçtiğimiz aylar boyunca Apple müzikte yaşanan gelişmeleri takip edenleri pek şaşırtmadı. Kaynaklara göre, Apple Müzik Etiketleri Anlaşması kapsamında, Cupertino merkezli firmanın bu anlaşmada değişiklik yapmasına gerek kalmadan, Beats 1’ın devamı olacak şekilde fazladan 4 tane daha istasyonun lisansını almak için görüşmelerde bulundu. Bu konunun henüz bilinmeyen kısmı ise bu istasyonların ne tarz müzik yayını yapacakları; belli bir bölgeye yönelik mi olacak yoksa belli bir müzik tarzı mı olacak yoksa tamamen farklı bir yayın mı olacak. “Ses, veri, görüntü, müzik, işitme, video, multimedya, televizyon, ve radyo” gibi yayınlanan özellikler aynı tanıma sahip olduğundan yapılan marka hakkı başvuruları da bize bu konuda ek bilgi verilmiyor.b2

Çalan müziklerin içeriğini seçen Zane Lowe tarafından yönetilen ve DJ’ler tarafından düzenlenen Beats 1, iOS, Android ve bilgisayarda dinleme imkanı sağlayan ücretsiz ve canlı bir radyo istasyonu olduğundan Apple için farklı bir tecrübe oldu. Müzik keşfetmek için bir platform olmasının yanı sıra sanatçılarla röportajların, yeni şarkıların ve albümlerin lansmanının yapıldığı, ve Apple Müzik Festivali’nin canlı yayının adresi olduğu için Beats 1’ın kendisi, Apple Müzik’in geniş yelpazesini tamamlayıcı nitelikte. Apple Müzik’e yeni kullanıcılar kazandırma konusunda Beats 1’ın ne kadar etkili olduğu hala belli değil. Ekim ayında, Apple‘ın CEO’su Tim Cook 6.5 milyon ücretli kullanıcı dahil olmak üzere Apple Müzik’in 15 milyon kullanıcısı olduğunu söyledi.

Yine de en çok kullanıcının tercih ettiği müzik yayın servisi veren uygulama olma konusuna gelince, Spotify 20 milyon ücretli kullanıcı ve 75 milyon aktif kullanıcıyla birinciliğini korumaya devam ediyor. Apple üye sayısını açıkladığı sıralarda, Annie uygulamasının raporuna göre Spotify, ilk olarak, ABD App Store’daki En Çok İndirilen #1 numaralı uygulama unvanını almıştı.

Anahtar Kelime: , , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber