Apple Music, Taylor Swift Yeni Anlaşmalar Yapmaya Devam Ediyor

  • Haberin Tarihi: 17/12/2015
  • Bu haber 4201 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Apple Music, Taylor Swift Yeni Anlaşmalar Yapmaya Devam Ediyor

Tay-Tay, maaş çekini kaptı ve Apple music hizmeti için büyük bir pazarlama noktası haline geldi Eğer Taylor Swift’in bir konserini, konsere gitmeden izlemek istiyorsanız, Apple Muzik’e üye olmalısınız.  Yapılan özel bir anlaşmada, Taylor Swift’in 1989, World Tour Live performansını izleyebileceğiniz tek yer Apple Muzik olarak düzenlendi. 28 Kasım’da Sydney, Avustralya’da, çekilen videoya Swift’in arka sahne çekimleri ve prova görüntüleriyle birlikte on-stage performansı da dahil. Diğer kaynaklarda bu konserin izlenip izlenemeyeceğine dair bir bilgi yok.

Recode’a göre, Swift anlaşmanın parçası olarak maaş çekini(muhtemelen büyükçe bir çek) kaptı. Buna karşılık olarak, Apple Swift’i büyük pazarlama planlarına dahil edecek; Apple store’a resimlerinin görünmesi ve iTunes hediye çekleri gibi. Aynı zamanda Apple Müzik’in ‘Beats 1’ radyo yayınına da konsere hazırlamak için çıkacak. Anlaşma, Swift’in Apple Muzik’i kullanıcıların ücretsiz deneme sürelerinde sanatçılara telif hakkı ücretlerini ödemediği gerekçesiyle eleştirdiği Haziran’da yaşananların telafisi niteliğinde. Apple, hızlıca, içinde bulunduğu durumu tersine çevirdi ve Swift son albümü olan 1989’u, stream servisleri arasında özel olan, Apple Müzik’e verdi. Swift, daha sonra Vanity Fair’e yaptığı açıklamada Apple bana “gerçekten değer verdikleri yaratıcı topluluğun sesiymişim” gibi davrandılar dedi. Bu zorlu sınama, stream müzik endüstrisinde farklı yönlere gitmeye sebep olabilir. Geçen hafta, Wall Street Journal Spotify‘ın sanatçıların servisin ücretsiz kısmından şarkılarının yayınlanmasını engelleyebileceklerini bildirdi. Bu hizmet müzisyenlerin Spotify‘ın ayda 10 $ olan premium üyeliğine oranla daha az gelir getiriyordu. Aralarında Swift’de bulunan bir kaç meşhur sanatçı, ücretsiz versiyonun şarkılarının değerini düşürdüğünü hissettikleri gerekçesiyle, Spotify‘ın bütün kataloglarından albümlerini geri çekmişlerdi. Kıyaslayacak olursak, Apple Müzik üç aylık bir deneme süresi ve ücretsiz radyo istasyonu teklif ediyordu ama Spotify‘daki gibi tamamen ücretsiz bir kısmı yoktu.

Neden önemli: İşin gerçeği, Stream müzik servislerinin onları birbirinden ayıracak birkaç farklı özellik dışında neredeyse tamamen birbirlerinin aynısı olmaları. Bu, yeni sayılabilecek servis olanApple Müzik’in 6,5 milyon ücretli üyesi olup da bu sayının Spotify’ın 20 milyon üyesinin yanına bile yaklaşamadığını kısmen açıklıyor. Aynı zamanda, ayrıcalıkları kapatmak da ön plana çıkmanın diğer bir türü, bu sayede, Swift’in şarkılarıyla ilgilenmeyen biri için bile bunları izlemek isteyebilir.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber