Apple Kurucularından Steve Wozniak; Makineleri Fazla Önemli Hale Getirdik !

  • Haberin Tarihi: 05/05/2015
  • Bu haber 1744 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Apple Kurucularından Steve Wozniak; Makineleri Fazla Önemli Hale Getirdik !

Massachusetts’te konuşan Apple‘ın kurucu ortağı Steve Wozniak, makinelerin bu savaşı 200 yıl önce kazandığını ve bir sınıfa bilgisayarlar koymanın çocukları daha akıllı yapmayacağını söyledi.

Şuan bu satırları liderim Bayan Laptop’un emri üzerine yazıyorum.

Bana birkaç yıl boyunca patronun kim olduğunu göstermeye çalıştı. Ben ise direnç gösterdim. Cahilce bir direnç. Bana artık küstah, kibirli bir tavırla bakıp durmaktan yoruldu. Artık ona “Bayan Laptop” diye seslenmezsem somurtmaya ve çökmeye başlıyor.

Bunu neden yaptığını artık anladım çünkü dün Apple‘ın kurucu ortağı Steve Wozniak sebebi açıkladı. Masslive’ın raporuna göre Massachusetts’te konuşan Wozniak, günümüzün önemli bir gerçeğini açıklamaya çalıştı.

“Makineler 200 yıl önce kazandı.” dedi. Bir haftadan kısa bir sürede saatleri ile konuşabilme fikri ile büyülenen insanların hala kontrolü elde tuttuklarını düşünmeleri çok garip.

Woz, makinelerin kontrolü ele almasından bizlerin sorumlu olduğu konusunda ısrarcı.

“Onları fazla önemli hale getirdik. Resmen bizi evcil hayvanlara dönüştürdüler.” diyen Wozniak, evcil hayvan konusuna daha önce de yapay zekanın hayatta kalmamız için büyük bir tehdit oluşturduğundan bahsederken değinmişti.

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketinin kurucusunun, bilgisayarların o kadar da iyi şeyler olmadığını söylerken haklı dayanakları da var. Örneğin eğitim konusunda;

Masslive’a yaptığı açıklamada, “Birçok okul öğrencileri iyice yavaşlatıp köreltiyor. Okullara bilgisayarlar koyuyoru ancak bu, öğrencilerin düşünce tarzlarını geliştirmekten uzak.” dedi.

Woz ayrıca sınıf mevcutlarının çok fazla olduğunu ve bilgisayarların bunu telafi edemeyeceğini söyledi. Özel yetenekleri olan çocukların bu sistem yüzünden geri kaldığını ve daha yaratıcı olmalarının engellendiğini söyledi.

Bilgisayarlar egemenliğindeki ve vücutlarımıza yerleştirilecek makinelerin olduğu bir Dünya’ya doğru hızla ilerlerken, çok geç olana dek cevaplanmamış kalacak bir soru var: Daha mutlu olacak mıyız?

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber