Apple iOS İçin Yeni Tarayıcı Alternatifi!

  • Haberin Tarihi: 13/11/2015
  • Bu haber 1286 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Apple iOS İçin Yeni Tarayıcı Alternatifi!

Eğer windows ve ya Mac de Firefox kullanıyorsanız nihayet IOS da tarayıcı tercihinizi yapabileceksiniz

Yaklaşık bir yıl önce Mozilla iOS`a Firefox`u getireceğini söylemişti ve sonbaharın başlarında Apple`ın platformundaki popüler tarayıcılara ilk kez göz gezdirdik. Perşembe gün kalıcı versiyon açıklandı ve şimdi IOS 8.2 ve üzeri aygıtlar için kullanıma hazır.

iOS için Firefox , Firefox hesabı yoluyla geçmiş, yer imi araması senkronizasyonu ve başka aygıtlarda sekmeler açma dahil olmak üzere beklediğiniz tüm standart özellikleri getiriyor.

Mozilla ayrıca IOS da özel arama sekmelerinin olduğunu belirtiyor ama bu özelliği testlerimde göremedim. Ya çok iyi saklanmış ya da Mozilla yanlışlıkla özelliğin hazır olduğunu duyurmuştur. iOS`un özel arama versiyonunun Mozilla`nın masaüstü ve Android`te kullanılabilen yeni izleme korumasıyla gelip gelmeyeceği de meçhul.

Hikayenin arkasındaki hikaye

Mozilla`nın ünlü markası iOS`taki Firefox`u Appstore da ikinci görüşümüz ama ilk olarak da tarayıcı vardı.Yaklaşık iki yıldır Mozilla`nın Firefox kullanıcılarına iOS`ta ki senkronize edilmiş arama verilerine erişimini hatta web sayfalarını göstermeyi sağlayan Firefox Home adında bir uygulaması vardı. Firefox Home 2012`de devre dışı bırakıldı.

Firefox`un iOS taki varlığı Mozilla için büyük bir değişikliktir. Önceden Mozilla, kendi tarayıcısını IOS`a koymayı Apple`ın Mozilla kendi gönderimini ve iOS ta JavaScript motorlarını kullanmayı engelleyen gelişim kurallarından dolayı reddetmiştir.

Apple`ın kısıtlamaları hala sürürüyor ama Mozilla, iOS`ta yer almanın Apple`ın politikalarına karşı çıkmaya devam etmekten önemli olduğuna karar vermiş gibi görünüyor.

Anahtar Kelime: , , ,

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber