AMD ve INTEL İşlemci Farkları

 • Haberin Tarihi: 03/04/2015
 • Bu haber 4431 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
AMD ve INTEL İşlemci Farkları

Günümüzde Intel marka işlemciler AMD işlemcilere göre biraz daha ön plandadır. Son dönemler içerisinde evine bilgisayar alanların bilgisayarlarında genel oranla Intel işlemci bulunuyor.

AMD işlemcilerin artıları ve işlemcilere göre eksileri

AMD marka işlemcilerin ise fiyat bakımından Intel`den ucuz ve genel olarak “ev kullanıcılarına” hitap eden bir yapısı vardır. Genel olarak fiyat performans sistemlerde AMD tercih edilirken üst düzey Gaming PC yada Grafik Tasarım için  toplanan bilgisayarda INTEL işlemciler tercih ediliyor.

INTEL işlemciler bazı modellerinde AMD işlemcilerden çok yüksek performans farkları olmasa da fiyat yönünden AMD tarafına göre oldukça yüksek olabiliyor.

Tabi ki i7 4770k gibi modellere baktığımızda bu performans farkı artıyor örnek vermek gerekirse şu an evimde LGA 2011 i7 4930k işlemci kullanıyorum AMD tarafında ise overclock olsun olmasın bu performansa ulaşabilecek pek işlemci bulunmuyor öte yandan i7 4930k işlemcilerinin fiyatının 1500 tl üzeri olması durumu var, ancak parayı veren düdüğü çalar mantığıyla düşünecek kullanıcılar bulunduğu bir gerçek sanırım bende bu sınıfa giriyorum, fiyat konusunda sıkıntısı olmayan tamamen Extreme performans için sistemini toplayan kullanıcılar için tercih her zaman INTEL yönünde oluyor.

Özellikle de ısı konunda INTEL işlemcilere göre çok daha fazla ısınma sorunu yaşayan AMD bu yüzden A10, A8 gibi notebook modellerinde daha az tercih ediliyor bunun sebebi ek soğutma ürünlerinin Dizüstü bilgisayar kısmında sınırlı olması..

AMD Teknoloji bakımından genel olarak INTEL tarafına göre geride kalıyor buna örnek vermek gerekirse INTEL 14 nm Broadwell işlemcileri çoktan kullanmaya başladı fakat daha önce AMD yol haritası haberini burada yaptığımız gibi  14 nm yeni işlemcilerin 2016 itibariyle piyasaya sunulması planlanıyor.

Bu ve benzeri bir çok sebepten AMD, INTEL Platformuna göre geride kalabiliyor.

Bana kalacak olursa şu an hala AMD işlemcilerin ayakta durmasının en büyük sebebi INTEL tarafının fiyatları yüksek tutmasıdır, fiyatları biraz düşürdükleri taktirde bu durumun değişeceğine inanıyoruz.

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Bilal
  3 Nisan 2015 16:33

  Çok işime yaradı, çok teşekkür ederim :)

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber