AMD Crimson Sürücüsünde Fan Hızı Sorunu

  • Haberin Tarihi: 01/12/2015
  • Bu haber 6233 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
AMD Crimson Sürücüsünde Fan Hızı Sorunu

Radeon kartlarının ısınmasına dair bildirimlerden sonra AMD Crimson sürücüsünün fan hızı düzeltmesini sunuyor.

Yeni Radeon Software Crimson’ın grafik kartının bazı kullanıcıları tarafından çok ısındığını bildirmesi üzerine, AMD, 30 Kasım Pazartesi günü düzeltmelerini yayınlamayı planlıyor.

AMD GPU’nun çeşitli kullanıcılarından geçenlerde grafik kartlarının, ne çalıştırıyor olursa olsun maksimum %20’lik hızla çalıştığını söyleyen bildirimler aldı.

Bazı kullanıcılar, ağır oyunları çalıştırdıktan sonra bir arıza yüzünden kartlarının maddi hasara uğradıklarını söyledi.

Software Radeon Crimson AMD‘nin Catalyst Kontrol Merkezi’nin yerine koyduğu bir program. Gecikme süresini indirgemek, boyut optimizasyonunu flip queue ve takılmaları azaltmak için olan Shader Cache seçeneği gibi yeni özellikler sunuyordu ancak yeni özellikler yeni bir sürücü de gerektiriyor ve bu nokta da AMD‘nin yazılımının takıldığı yer gibi görünüyor. Radeon Software Crimson Edition’ın GPU’nun fan hızı üzerine olan şikayetlerin farkındayız ve Pazartesi günü bir düzeltme yayınlamayı planlıyoruz.

Reddit‘teki bir grup kişi ve diğer sosyal medya ağ kullanıcıları, bu sebepten grafik kartlarının tamamen yandığını söylerken, diğerleri kartlarının çok ısındığı zaman yavaşladığını ya da mavi ekrana döndüğünü söylüyor. Bazı kullanıcılar, aşırı sıcaklık problemlerini halletmesi için GPU’ların içindeki kendini koruma özelliği olduğundan kartların yanmasını inandırıcı bulmuyorlar.

Tech of Tomorrow’daki güvenilir bir kaynak olan Elric Phres’in bildirimine göre, ilk bakışta, Crimson sürücüleri Windows 10 sistemde kullanılan grafik kartlarını yakıyormuş gibi görünüyordu ancak donanım ayrı bir Windows 8’e Radeons yükledikten sonra normal şekilde çalıştı. Fan hızı problemi yaşayan Windows 10 kullanan aynı makinede grafik kartları farklı PCI-E girişlerine sokmak sistemin POST’a geçmesini sağlıyor ama oynayabilmek için oyunlar çok stabil değil.

Kendi hesabına göre, AMD “seçilmiş Radeon GPU’larına Radeon Yazılımına ‘Crimson Edition’ yüklendikten sonra fanın yavaşlaması’yla ilgili şikayetlerin farkındayız” dedi. Firmanın dediğine göre sorunu çözüme ulaştırmışlar ve düzeltme piyasaya sunulacak.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber