ABD`de Video Oyun Sektörü 2016 Yılında 30,4 Milyar Dolar Gelir Sağladı

  • Haberin Tarihi: 22/01/2017
  • Bu haber 1847 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
ABD`de Video Oyun Sektörü 2016 Yılında 30,4 Milyar Dolar Gelir Sağladı

Gelen bilgilere göre Entertaiment Software Association diğer bir ismiyle (ESA) ve NPD Group, Amerika Birşelik Devletlerinde 2016 yılında bilgisayar ve oyun platformunda 30 milyar dolar gibi bir hasılat elde edildiğini paylaştı.

Açıklanan verilere göre Amerika Birleşik Devletlerinde 2015 yılında olan tüketici harcamaları çok küçük bir artışla 2016 yılında 30,4 milyar dolara ulaştı. Etkileşimli eğlence yönünde çeşitli hizmetler sunan ESA, bu yönü yakından takip eden bir organizasyon ESA`nın CEO`su Michael D. Gallagher, 2016 yılının etkileşimli eğlence endüstrisi için çok iyi geçtiğini söylüyor ve sektördeki gelişmenin bu rekor performansı sağladığını belirtiyor. Aynı zamanda bu alanda emek veren çalışanları da tebrik ediyor.

Tabi elde edilen bu gelir yalnızca oyunların kendisini değil, aynı zamanda sektörde bulunan donanım yazılım ve çeşitli çevresel bileşenlerin ve artı olarak oyun içi satın almaların toplamını karşılıyor.

NPD, Sony, PlayStation VR, HTC Vive ve Oculus Rift gibi çeşitli VR`ların merkeze yayıldığını belirtiyor bu yıl bir fenomen haline dönüşen Pokémon Go`nun başarısına dikkat çekiyor. Battlefield 1, Call of Duty: İnfinite Warfare ve Madden NFL 17`de 2016 yılında dikkat çeken oyunlar olarak isimlerini yazdırmışlar. Windows platformu ise bu pazarda en çeşitli ve hareketli büyüme gösteren platform olarak 2016 yılında çok yüksek miktarlarda oyuncuya ulaşabilmiş.

NPD ve ESA , oyun sektörünün ülkenin en hızlı gelişen ve büyüyen sektörlerden birisi olduğunu ve bunun sayesinde binlerce yüksek maaş alan Amerikalı vatandaşı istihdam ettiğini de aktardı.

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber