4.5G Geldi Ama Gelince Ne Oldu?

  • Haberin Tarihi: 19/04/2016
  • Bu haber 3519 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
4.5G Geldi Ama Gelince Ne Oldu?

Ülkemize 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren 4.5G dağıtılmaya başlandı. Peki ya bu kadar reklamı yapılan 4.5G hayatımıza gerçekten ne getirdi yada ne gibi sorunlar ortaya çıkarttı?

Son günlerde 4.5G ile ilgili o kadar çok reklam görmeye başladık ki sanki geldiğinde bir mucize bizi bekliyormuş gibi tanıtımlar yapıldı, 1 Nisan itibariyle tıpkı bir şaka gibi hayatımıza giren 4.5G insanların gözünde yapılan reklamlardan dolayı bizler için çok büyük değişimler olacakmış gibi gösterdi.

Bulunduğum şehir olan Adana / Güzelyalı`da yaşamaktayım. Bulunduğum şehrin en iyi yerlerinden birisi olan bu bölgede 4.5G neleri değiştirdi sizlere aktarmak istiyorum.

Burada 3G mevcutken alınan ortalama internet hızı 5 – 7 Mbps arasında seyrediyordu. 4.5G geldiğinde ise şebekeler çekmemeye başladı ve internet hızı 40 farklı denemenin sonucunda ortalama 3 – 5 mbps hıza düştüğünü gördüm.

İyi ama biz bu 4.5G den daha çok hız beklemiyor muyduk?

Yapılan milyon Türk lirası değerlerindeki reklamlardan sonra fiberliyoruz fiberlemeliyiz artık cepte fiber gibi çok çeşitli tanıtılan 4.5G den beklenti bu yöndeydi. Ancak tıpkı 3G ülkemize ilk geldiğinde olduğu gibi yıllarca aslında 3G bize tam anlamıyla ulaşmamıştı. Ben bir ev fiber internet kullanıcısıyım ve sürekli olarak 100 Mbps internet hızı almaktayım, ama tahmin etmek zor değil ki 4 Mbps internet fiber sınıfına girmiyor!

Açılan 3 farklı destek talebinin sonucunda sağlanan geri dönüşte yapılan açıklamada “Biz 4.5G teknolojisinin giriş evresindeyiz ve şu an Türkiye`nin bir çok yerinde bu sorun var” cevabını vermekle yetindiler.

Evet gerçekten iyi değerler alan farklı şehirler ve bölgeler var, ancak tüm ülkede yada en azından tüm Büyükşehirler için bu altyapı hazırlanıp daha sonra o milyon Türk lirası değerindeki reklamlar yapılmalıydı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı köy gibi kırsal kesimlerde 4.5G için yeni baz istasyonları kurulumunu destekleyeceğini açıklamış. Nüfüsü 500`den az köylere ortak baz istasyonu kurulup 3140 farklı 500 kişiden az nüfusa sahip köy 4.5G`den fayda görebilecekmiş. Ayrıca bu bölgeler içerisinde şimdiye kadar iletişim hizmetlerinin hiç gitmediği 800 farklı köy bulunuyormuş ve gelecek 3 yıl içerisinde 4.5G teknolojisinin bu köylere ulaştırılması hedefleniyormuş.

Daha şehirlerde bu sağlanamıyorken köyler düşünülmeye başlanmış ve o düşündükleriyse gelecek 3 yıl içerisinde olacakmış!

Bundan 3 yıl sonra 2019 yılına geleceğiz ve 2020 yılında Çin`de 5G teknolojisi resmi olarak dağıtıma başlatılacak. Beklenen hız ise 10 Gigabit ve üzeri hız seviyelerini bulacak. Yani bunun anlamı onlar bizden 1 yıl sonrasında bu hızlara ulaşabilecekken biz 1 yıl öncesinde “4.5G teknolojisini adam akıllı kullanabilecek miyiz?” düşüncesinde olacağız.

Ben halen tam olarak hazır olmayan bir teknolojiye neden bu kadar para verilip reklam yapılıyor ve sonu hayal kırıklığı olarak kalıyor diye düşünmeye devam ediyorum. Ticaret ve pazarlamadan başka bir şey olmama olasılığı yüksek. Alıştık sanırım bu durumları sık sık yaşamaya ve yaşamaya devam edeceğiz.

Daha ülkemizde 3G teknolojisini adam akıllı kullanamayan yerler var, yukarıda da belirttiğim gibi kendi bulunduğum bölge ve sonuçlar en yüksek 7 Mbps.

Olsun ya hadi yine iyiyiz. Fiberliyoruzzz!

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Sonraki Haber